top of page

JCI TÜRKİYE

 • Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği Türkiye;   “Aktif vatandaşlar için önde gelen küresel ağ olmak” vizyonuna ulaşmak ve  “Gençlerin yetişmesi için fırsatlar sunarak, toplumun pozitif gelişimine katkı sağlamak” misyonunu gerçekleştirmek için 1915 yılında, Amerika'nın St. Louis kentinde kurulan ve halihazırda 128 ülkede faaliyet gösteren Junior Chamber International (JCI) organizasyonunun Türkiye yapılanmasıdır.  

 • 18-40 yaş arasındaki genç aktif vatandaşların oluşturduğu kâr amacı gütmeyen bu uluslararası sivil toplum kuruluşu bugün, dünya üzerinde 105 yılı, Türkiye'de ise 30 yılı aşmış köklü bir geçmişe sahiptir.
   

 • 1984 yılında JCI Ankara Kurucu Başkanı Güler Manisalı Darman ve arkadaşlarının yaptığı çalışmalar ile JCI’ı Türkiye’ye getirme çabalarının sonucunda başlayan (o dönem Genç Müteşebbisler Derneği adıyla) ve JCI Türkiye’nin 1987 yılında İstanbul’da resmi olarak kurulmasıyla resmileşen JCI’ın Türkiye hikâyesi bugün (Mayıs 2021 itibariyle) 24 Şube ile 2 Temsilcilik ve yüzlerce üye ile güçlü bir şekilde devam etmektedir. KKTC Şubesi de Türkiye’ye bağlıdır. 
   

 • JCI Türkiye, Türkiye Cumhuriyeti Dernekler Kanunu’na uygun olarak hazırlanmış bir tüzüğe sahiptir ve bu tüzük gereğince Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği adı altında faaliyetlerini icra etmektedir.
   

 • JCI, tüm dünyada Asya, Afrika, Amerika ve Avrupa olmak üzere 4 ana bölgede hizmet vermektedir. Türkiye, Avrupa bölgesi içinde yer almaktadır. Ulusal ülke organizasyonları doğrudan JCI’a bağlıdır. Yerel şube organizasyonları ise şehirlerde kurulmakta ve ulusal organizasyonlara bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedirler.
   

 • JCI Türkiye, 1985 yılında kurulmuş olan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) Kurucu Üyesi olup, ulusal çapta birçok kuruluş ile resmi partnerlik yapmaktadır. 
   

 • JCI Türkiye’nin 2020-2021 mottosu “Birlikte Daha Güçlüyüz”dür (StrongerTogether). 2020 - 2021 Dönemi öncelikleri “Kurumsallaşma”, “Büyüme ve Gelişme”, “Sürdürülebilir Projeler ve Paydaşlıklar” ile “Marka Değeri” üzerine odaklanmıştır. 2020-2021 JCI Türkiye Başkanı Mehmet Altuğ Türkdalı’dır. JCI Türkiye Yönetim Kurulu için: https://www.jciturkiye.org/kopyasi-yoenetim
   

 • Daha fazla bilgi için: www.jciturkiye.org 

bottom of page