top of page

SENATO

JCI 1915 yılında ABD St. Louis’de kurulmuştur. 1951 yılında Kanada Montreal’de JCI Dünya Başkanı seçilen Philip T.R. Pugsley, dünyadaki yerel organizasyonları ziyaretleri sırasında, başarılı üyelerini ödüllendiren organizasyonlardan esinlenerek, JCI Senatosu’nu kurma fikrine yönelmiştir.

1952 yılında 7. JCI Dünya Kongresi’nde JCI Senatosu kurulmuştur. Böylece JCI misyonuna sadakatle hizmet etmiş JCI üyeleri resmen tanınmıştır. Bu üyeler “Senatör Üye” sıfatı ile kurumuna, topluma ve insanlığa hizmet etmeye devam etme şansına kavuşmuştur. Senatörler, bu unvanla onurlandırıldıklarında “gençlerin yetişmesi için fırsatlar sunarak toplumun pozitif gelişmesine katkı sağlama” misyonuna destek vermeye ve bu büyük yapıyla iletişim halinde olmaya ömür boyu devam etmektedirler.

JCI Senatosu, dünya çapındaki tüm JCI üyelerinin, bu organizasyon içinde öğrendiklerini ve kazanımlarını gençlere geri verebildikleri ve pozitif değişime finansal destek sunabildikleri bir diğer platform olarak da değerlendirilebilir.

 

  • JCI Türkiye Senatosu 

JCI Türkiye Senatosu 2001 yılında kurulmuştur. İlk Başkanı Ali Akal’dır. JCI Türkiye Senatosu, JCI Avrupa Senatosuna (ASE) bağlı olarak çalışmaktadır. JCI’da her görev 1 sene yapıldığı gibi, Türkiye Senatosunda da idari görevler 1 sene yapılır. JCI Türkiye Senato Yönetim Kurulu, Başkan, Genel Sekreter ve Saymandan oluşmaktadır. 2020-2021 JCI Türkiye Senatosu’nun Başkanı Burak Güner’dir. 

 

  • JCI Türkiye Senato’sunun Misyonu

JCI Türkiye Senatosu’nun misyonu aşağıdaki hususlardan oluşur:

  1. Senatörler arasında yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde, var olan ilişkilerin geliştirilmesi,

  2. Senatörler ve diğer ülkelerin Ulusal Senato Grupları arasında sosyal temasların teşvik edilmesi,

  3. Üye Geliştirme ve Eğitim alanında önemli bir kaynak oluşturulması.

 

Daha fazla bilgi için: www.jcitrsenato.org

bottom of page